El- Amarnaba még nem sikerült eljutnom (ezért itt saját képek nem szerepelnek), de tervezem, mert az utóbbi időkben egyre többet foglalkoztat IV. Amenhotep alakja. Ő volt az, aki megpróbálta Egyiptomot áttéríteni az egy istenhitre. Sokan emlegetik az "eretnek fáraóként" vallási és kultúrális reformjai miatt.
Ismertebb nevén ő nem más, mint Ehnaton, vagy más nyelveken Akhenaton, Akhenaten stb. Az ókori Egyiptom XVIII.dinasztiájának tizedik fáraója volt, kb. 3500 évvel ezelőtt uralkodott. Alakja misztikus és furcsa, sokan titulálták őrültnek, mások szerint viszont különleges missziót töltött be a földön.
Feleségéről szinte mindenki hallott már, hiszen őt tartják a világ legszebb asszonyának. Neve Nefertiti.
Ehnaton uralkodása az Amarna korszak néven ismert. Birodalmának központja először Théba, majd El- Amarna, más néven Akhetaten lett. Uralkodásának alapját vallási reformjai képezték, miszerint megszüntette a több istenhitet és megalapította az egy istenhitet, Aton (= a Napkorong) imádatát. IV. Amenhotep így kapta nevét: Akhen-Aton (Ehnaton) - aki a napot szolgálja.
a királyi család
EL-Amarna városát a Napkorong (Aton) tiszteletére építteti meg. A papok nem nézték jó szemmel Ehnaton reformjait így életére törtek és a várost is lerombolták. Ma pusztán romokat talál a felszínen, aki ellátogat El- Amarnába.
El Amarnai sír:
(forrás)
ahogy valaha kinézhetett (kép: National Geographic)
Ehnaton nem csak a vallás terén hozott reformokat. A művészetekben is igyekezett a megszokottól eltérő távlatokat nyitni: az ő idejében kezdték el a fáraót meghitt, családi körben ábrázolni, ekkor alakult ki az élethű ábrázolás. A legnagyobb kitörést azonban az jelentette, hogy elkezdték a fáraó fizikai testét valósághűen, méretarányosan ábárzolni. Így Ehnaton összes ábrázolásában (legyen festmény vagy szobor) feltűnően magas, nyaka hosszú, fülei nagyok és laposak, arca hosszúkás, álla éles, ajkai teltek, csípője nőiesen széles .. megjelenése egészen különös. A családra jellemző koponyaszerkezet szintén furcsa, hosszan hátranyúló...képeken: Ehnaton és lányai
Megjelenítésük igencsak meglepte a régészeket, akik csak a XIX.század elején bukkantak a család nyomára. Sokáig találgatták mi lehet az oka különös alkatuknak. Egy korai elmélet szerint Ehnaton esetleg nő volt, aki férfinak adta ki magát, úgy, mint annak idején Hatszepszut királynő tette, de ezt az elméletet hamar elvetették a tudósok. A legkedveltebb variáció szerint Ehnaton egy betegségben szenvedett, ennek tulajdonítható különös alakja.
Amarna művészet - élethű ábrázolás:
az Amarna táblák - az amarnai táblák többsége Németországba került. Ehnaton feljegyzései szerepelnek rajtuk. |