2007 februárjában Svájcban dolgoztam. Mire hazaértem, meglepetéssel várt a párom. Megszervezett egy bő 7 napos Egyiptomi utazást ... épp csak megszoktam itthon és már utaztunk is...
Régóta érdeklődöm az Egyiptomi kultúra iránt... és nem az egyiptológusok adatai fognak meg, hanem az érzés, amit kivált belőlem. Az eddigi legnagyobb hatást az Egyiptomról készült dokumentum sorozat, a Hórusz Szeme váltotta ki belőlem... utunk erre a spanyol dokumentum sorozatra épült, mely az avatási templomokat "járja körbe" ...
Saját szervezésben mentünk, hogy oda mehessünk és akkor, amikor kedvünk tartja... első állomásunk így Luxor lett, ahova hajnali 6 órakor szállt le a géünk. Onnan könnyen áthajókázhattunk a nyugati partra, ami nem más, mint az ősi Théba, ahol királyok (fáraók) és királynők nyugodtak valamikor... mára minden feltárt sírt kipakoltak sajnos.. energetikailag igazán erős Hatszepszut temploma, ami a Királynők völgyének egyik éke.
Délután végigsétáltunk a Nílus partján, egészen a Karnaki Amon templomig (4km).
Második nap ellátogattunk Abydos városába, melyet Ozirisz nyughelyének tartanak. Látogatottsága miatt az UNESCO zarándokhellyé nyilvánította. Egy mondás szerint ide minden egyiptominak el kellett jutnia legalább egyszer élete során és megtiszteltetés volt, ha itt nyugodhatott teste. Egyiptom legnagyobb nekropoliszának tartják.
Visszafelé megálltunk Dendera-ban, hogy megnézzük a legnagyobb Hathor templomot, a benne található híres zodiákussal (mely igazija Párizsban található). Este bevetettük magunkat a luxori bazár forgatágába, igazi élménynek bizonyult.
Harmadik nap Luxortól délre haladva érintettük Edfu Horusz templomát,mely a misztérium iskola tanai közt a megvilágosodás tényéről "mesél"
majd a Kom Ombo-ban található Szobek templomot. Szobek a krokodil isten (eredetileg a termékenység istene)
Este a napnyugtát a Luxor Amon templomban sikerült megcsodálnunk.
Negyedik nap repülővel Asszuánba utaztunk. Egyik legszebb élményünk a Philae szigeten található Ízisz templom volt. Délután áthajóztunk a Nílus túlpartjára, hogy megnézzük az Elefantine szigetet és ellátogattunk egy régi nubiai faluba, ahol a mai napig élnek.
Ötödik nap már hajnalban útra keltünk. Hosszú buszozás várt ránk, ugyanis Asszuántól 300km-re található Abu Simbel a monumentális II. Ramszesz templommal, valamint a feleségének építtetett Hathor templommal.
Hatodik nap reggel megint repülőre szálltunk és Kairóig meg sem álltunk. Ott megtekintettük a Kairói múzeumot, Tutankhamon gyönyörű ékszereivel és sírjának minden kellékével. A múzeum termei időrendi sorrendben felölelik Egyiptom egész történelmét, kezdve az Óegyiptomi leletekkel. Döbbenetes méretű szobroktól kezdve találhatunk itt írásos emlékeket, nem utolsó sorban a királyi mumiákat és rengeteg a temetkezésekkel kapcsolatos síremléket..stb..
Hetedik napra maradtak a piramisok. Ghiza-ban kezdtünk, majd tovább haladtunk Szakkara-ba, Dashur-ba és Memphis-be. Este "megrohantuk" a híres kairói Khalin el Khalili bazárt :) a gépünk csak másnap hozott minket haza.
Akit érdekel Egyiptom, olvasgasson bele a városonként külön beszerkesztett írásainkba - remélem a képek mindenkit meggyőznek, hogy aki teheti, érdemes oda ellátogatni :)
|